Politechnika Gdańska i „Studencka Agencja Radiowa”
prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń
Szkoła wyższa to nie mury i budynki. Szkoła wyższa to kadra profesorska, to studenci, a przede wszystkim tradycja. Do pięknej tradycji Politechniki Gdańskiej należy specyficzny klimat tworzony przez władze tej uczelni i jej nauczycieli akademickich, a sprzyjający samorządności studenckiej.
Politechnika Gdańska w swej historii była potęgą w skali ogólnopolskiej w tym zakresie, posiadając jedyny w Polsce Parlament Studentów. W naszej uczelni od szeregu lat rozumiano, iż społeczna działalność na rzecz środowiska studenckiego to element dobrze pojętego obywatelskiego wychowania. To właśnie w samorządzie studenckim młody człowiek uczy się organizacji i zarządzania, kierowania zespołami ludzkimi, pracowania dla społeczeństwa, bycia kreatywnym, a więc zdobywa umiejętności nieodzowne w życiu zawodowym inżyniera.
Politechnika Gdańska stanowiła potęgę na mapie kultury studenckiej Polski ze swoją rozgłośnią radiową, klubami studenckimi, teatrami, kabaretami, zespołami muzycznymi i chórem, klubem filmowym, Kroniką Studencką i Tygodnikiem „Politechnik”, jak również szerokim ruchem turystycznym. To Politechnika Gdańska od roku 1965 była organizatorem corocznych ogólnopolskich festiwali: przeglądu teatrów uczelni technicznych (tzw.”Przetarg”) oraz ogólnopolskich przeglądów studenckich zespołów jazzowych.
Szczególnie ważnym elementem życia studenckiego tamtych lat był SAR – Studencka Agencja Radiowa. SAR-owską rodzinę tworzyli studenci wszystkich uczelni Trójmiasta (jednakże ze względów nie tylko technicznych głównie z PG ), w różnym wieku, różnej płci i o różnych poglądach. Nikt się nie poświęcał dla sprawy, i nie pytał co z tego będzie miał, pracował w SARze bo była to fantastyczna przygoda. Mieliśmy swoją antenę, na której każdy mówił swoim głosem, adresując swoje poglądy, przekonania, intelektualne zaczepki do rówieśników.
Ta studencka rozgłośnia radiowa odgrywała niezmiernie ważką rolę w codziennym życiu studenta Politechniki Gdańskiej, co więcej stanowiła ogromną konkurencję dla rządowych rozgłośni radiowych. To SAR nadawał muzykę tak rozrywkową jak i poważną ), którą chciało słuchać pokolenie tamtych lat. SAR w swym programie miał interesujące bloki informacyjne, jak również seryjne audycje. To SAR transmitował do wszystkich pokoi domów akademickich obrady Parlamentu Studentów Politechniki Gdańskiej ( również te, niezmiernie dramatyczne z pamiętnego roku 1968 ). Studencka Agencja Radiowa transmitowała wydarzenia kulturalne, mające miejsce na terenie naszej uczelni czy też w trójmiejskim akademickim środowisku, jak również prezentował reportaże np. z Festiwali Kultury Studentów w Krakowie. Szereg audycji nagrywano w studio SAR-owskim, z niezapomnianymi szopkami noworocznymi, o których dyskutowało się bardzo długo każdego roku.
Dzisiaj kultura studencka wygląda inaczej, ale i czasy są inne, inne wyzwania i możliwości, inna oferta. Czasami wydaje mi się, iż studentom sprzed 20, 40 lat żyło się łatwiej i bardziej wesoło. Wszyscy byliśmy jednakowo źle ubrani i bez pieniędzy, ale za to spędzało się długie wieczory na dyskusjach o literaturze, teatrze, filmie i muzyce (czy ktoś jeszcze pamięta tzw. premiery studenckie w Teatrze „Wybrzeże”?). W rajdach studenckich „Pierwiosnki” czy „Opadające Liście” uczestniczyła cała uczelnia, a Rektor z tej okazji ogłaszał dni rektorskie. Wakacje spędzało się na tanich obozach studenckich za pieniądze wcześniej zarobione w Studenckiej Spółdzielni Pracy. A co najważniejsze, w tamtych czasach wszyscy wyznawaliśmy filozofię „być”, a nie „mieć”!
Z dużym zadowoleniem powitałem nowy SAR, w zupełnie nowych ( jak przystało na XXI wiek ) warunkach technicznych, jednakże nawiązujący do tradycji naszego SAR-u. Z przyjemnością słucham tego radia w internecie. To nowe studenckie radio Politechniki Gdańskiej, podobnie jak przed wielu laty, robią młodzi ludzie, aktywni, pełni zapału do pracy w charakterze dziennikarza radiowego. Uruchomienie tej rozgłośni, to wielki sukces. Życzę Wam, internetowym radiowcom, byście zdobyli taką popularność w środowisku akademickim jaką posiadał SAR w moich latach studenckich.
Prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń Rektor Politechniki Gdańskiej